16 Eyl 2009

KOMPLO TEORİLERİ -3-

Araplar neden Ramazan ayına bir gün erken başlar?

Her ramazan ayında İslam aleminin yaşadığı bir dilemma var, ramazan hangi gün başlar? Çoğunlukla Arap ülkeleri bizden bir gün önce başlar oruç tutmaya haliyle bizden bir gün önce de ramazan bayramına girerler. Teknolojinin dibine vurduğu, artık neredeyse her evde bir teleskopun bulunduğu, uzaydaki uydu sayısının tutulamadığı şu dönemde hala nasıl oluyor da hilali görmenin bu derece muallâkta olduğunu anlamıyorum. Kâbe’nin karşısına 7 yıldızlı otel dikmesini bilen Arapların neden eski geleneklere bu kadar bağlı kaldıklarını anlamakta güçlük çekiyorum. Sanki İslam’ı tam anlamıyla yaşıyorlar da bir ramazan ayına başlamaları kusur kaldı. Allah teleskop diye bir icat sunmuş insanlığa kullansana? İnşaat teknolojisindeki, sonradan görmelik hususundaki hiçbir gelişmeyi kaçırmıyorsun da teleskopu kullanmak mı günah?

Neyse konumuz o değil, asıl komplo teorisi başka. Sözüm ona Arapların ramazan ayına bir gün erken başlamalarının temelinde yatan gerçek bambaşkaymış; niyetleri Türkiye’den bir gün önce bayrama girip Arabistan’da fitreleri topladıktan sonra kafileler halinde Türkiye’ye gelip burada da fitre toplamakmış. Böyle böyle zengin olan Arap sayısı hiç de azımsanacak gibi değilmiş. Resmen Arabistan’da bir fitre sektörü oluşmuş. Ramazan ayına başlamadaki kaymadan istifade ederek küpünü dolduran binlerce insan varmış.

İnsana çok saçma geliyor, böylesine kutsal bir ayın böylesine çirkin şekilde kullanılması insanı rahatsız ediyor ama durum bundan ibaretmiş. Eğer inanmıyorsanız ramazan bayramının birinci günü yolda gezen kara kuru insanlardan birini çevirip “ne istiyorsun?” diye sorun, size sadece “şükran, ayva” diyebilecektir. Onca yıldır buraya gelirler hala Türkçe öğrenememiş olmaları da bir tuhaf?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder