23 Oca 2012

insan ömrünü uzatmaya çalışan angutlar


ya ben çok salağım ya da bir takım gizli işler dönüyor tam emin değilim. dünyanın nüfusu bugün olmuş 7 milyar. bu nüfusun büyük çoğunluğu, çok büyük çoğunluğu bir avuç insanın süper yaşaması için çalışıyor, eziliyor, aç yatıyor, erken yaşta ölüp gidiyor. tam olarak araştırmadım ama dünya genelinde ortalama ömrün 45 yaşın üzerine çıkmadığından eminim. bu rakam gelişmiş ülkelerde 80’e dayanırken, az gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerde 40’lara kadar iniyor.

şimdi bir takım angutlar insan ömrünü 150-200 yıl yapmak için çalışıyor. lan mal mısın sen? dünyanın amına koyulmuş, doğal kaynaklar tükeniyor, fosil yakıtlar bitiyor, ozon delinmiş, karbon salınımı artmış, küresel ısınma tavan yapmış, nüfus dünyanın kaldıramayacağı bir rakama doğru ilerliyor ve sen hala mal gibi, hayvan gibi insan ömrünü uzatmaya çalışıyorsun. uzatsan ne olacak? dünyanın amına koymak için daha uzun mu yaşayacaksın?

ama sizin derdiniz belli, mutlu azınlığı daha da mutlu etmek, onlar için daha uzun süre çalışacak insanlar yaratma peşindesiniz. sanki insan ömrünü uzatman afrika'daki, çin'deki, moğğolistan'daki garibana yarayacak? günde 1 dolardan az para ile yaşayan adam 100 yıl yaşasa ne olur, 200 yıl yaşasa ne olur? yani bir bilim insanı olarak senin önceliğin insanın uzun yaşaması mı olmalı yoksa 60 yıl mutlu yaşaması mı olmalı?

diyelim ki insan ömrünü uzatan ilaç bulsan kaça satacaksın bunu? sgk’ların ücretsiz vermeyeceğinden eminim ben. o kadar çalışıyorsun hayvan gibi paraya satacağını hepimiz biliyoruz. lan iki tane cialis'i 50 liraya satıyorsun, ömür uzatan hap bulsan götümüzü istersin sen farkındayız. peki kime bu haplar? zenginlere değil mi? zenginler daha uzun yaşasın ki, daha uzun süre siksinler götümüzü derdin bu.

bak kendine bilim adamı diyen tuvalet terliği, derhal bu çalışmaları bırak. bizae 150 yıl yaşamak lazım gelmez, bize mutlu, huzurlu bir 70 yıl da yeter. sen git açlığa, savaşa, orospu çocukluğuna çare bul. afrika’da açıktan, ırak'ta, afganistan'da savaştan, çin'de çalışmaktan ölen insanların derdine derman ol. o kadar sene okumuş, ilim almışsın, git bunu insanlığın yararına işlerde kullan. birkaç amına kodumun zengininin ömrünü uzatacağım diye bilimin olanaklarını çarçur etme.

lan biraz adam olun yahu. koca bilim adamı olmuşsunuz hala size buradan laf anlatmaya çalışıyorum. eğer insan ömrü bir 200 yıl falan olsun, seni bulup azını yüzünü kırmazsam adam değilim. tipine tükürdüğümün topuğuna basılmış ayakkabısı seni.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder