23 Oca 2012

ecnebilerin taharet alışkanlıkları


hani bazı konular vardır sorup öğrenebileceğiniz bir şey değildir, araştırıp bilgi edinme şansınız da yoktur, böyle internette, ansiklopedilerde, kitaplarda falan yer almaz. direkt kaynağından öğrenmeniz gerekir de kaynağa sormaya yüzünüz tutmaz. işte ecnebilerin taharet yöntemleri benim için böyle bir konudur. gerçi neden bu kadar merak içinde olduğumu ben de bilmiyorum ama bir şekilde bu konuya vakıf olursam büyük bir gizemi sonlandırmış olacağım sanki.

şimdi bildiklerim şunlar, bunlar taharet musluğu kullanmıyor, onun yerine sadece tuvalet kağıdı kullanıyorlar. yani bir nevi sil-çık olayı ve fakat bu beraberinde bir takım sorular getiriyor. tamam işediğiniz zaman sorun yok, silip çıkmanız çok da abes değil ama arkadaş olay büyüdüğü (!) zaman sil-çık ne derece verimli olabilir ki? tuvalet kağıdı sadece sıvama işlemi görür gibime geliyor. acaba diyorum sıçıp sıvamak deyimi bize avrupalılar’dan falan mı geçmiş? yani afedersin sen kıçına hiç su değdirme, kuru kuruya bir sil çık olacak iş mi?

kaldı ki böyle bir durumda tuvalet kağıdının “tek yaprak yeter” sloganını karşılayacağından emin değilim. hal böyle olunca kağıdı klozete falan da atamazsın, atarsın da 1 ay sonra tıkarsın o tuvaleti benim güzel kardeşim. çöp kovasına atsan… arkadaş üç büyük abdest sonrası o tuvalete girilmez ki kokudan? günde 10 defa tuvalet kağıtlarını boşaltman gerekir.

biliyorum yapacak başka işin yok mu lan senin diyorsunuz ama arkadaş merak içindeyim. bu adamlar nasıl taharetleniyor? su olmadan nasıl bir hijyen yakalıyorlar merak içindeyim. bir de böyle filmlerde falan görüyoruz, kadının eteğinin içine tuvalet kağıdı sıkışmış peşi sıra geliyor onunla, adamın ayakkabısına yapışmış mesela upuzun bir tuvalet kağıdı. yahu ne yapıyorsunuz da böyle oluyor? yani tuvalet kağıdını koparmadan mı kullanıyorsun da donunun içine sıkışıp peşinden geliyor? arkadaşım siz ayda kaç rulo kağıt bitiriyorsunuz? kaç kağıda siliyorsunuz o mabadı ki bu kadar uzun kağıtlar sizi komik duruma düşürecek şekilde peşinizde salınıyor?

anlamıyorum, bu ecnebilerin taharet olaylarını anlamıyorum. soracak kimsem de yok, olsa da sanırım soramazdım. gerçi önümüzde russian institute gibi bir örnek var ama o sayılmaz sanırım. çünkü ortaçağda bile taharet alışkanlığı bu enstitüden iyidir diye düşünüyorum. neyse çok uzattım farkındayım, elin götünün derdi beni gerdi anasını satayım ama birgün, elbet birgün bu konuyu çözeceğim ve o zaman her şey çok başka olacak… belki de hiçbir bok olmayacak emin olamadım.

1 yorum:

  1. Diazepam Tablets .Com, A Diazepam UK online trusted and reliable supplier with next day delivery. Offering quality with the lowest pricing online in the uk.
    Diazepam | Buy Diazepam | Diazepam UK Supplier

    YanıtlaSil