23 Oca 2012

besin zincirindeki inanılmaz mantık hatası


bunca zamandır nasıl olmuş da gözden kaçmış diye düşündüğüm, doğadaki hayvan neslini tehlikeye sokan bir mantık hatasıdır. bugüne kadar bu hatanın bir sonucu olmadıysa bu tamamen eldeki stokların fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

şimdi olay şu, basit bir besin zinciri kuralım, mesela iki basamaklık, aslan-zebra, leopar-impala, çita-gazel, vb. bu hayvanların ortalama gebelik sürelerine bakalım aslan, kaplan, leopar, çita, jaguar gibi yırtıcıların ortalama gebelik süresi 100-150 gün arasında değişiyor, kurt, çakal gibi yırtıcılarda bu süre 70 güne kadar düşüyor ve bir batında 4-5 yavru doğuruyorlar. peki, bu yırtıcıların beslendiği gazel, karaca, geyik, impala, zebra gibi hayvanların gebelik süreleri ortalama ne kadar dersiniz? 250-300 gün arasında değişiyor ve genelde tek yavru veriyorlar.

yani 1 zebraya karşılık 6-8 arası yırtıcı doğuyor (bir batında birden fazla yavru düşünürsek). bu hayvanların yaşam sürelerine bakınca, yine yırtıcıların ortalama 8-12 yıl daha uzun yaşadıklarını görüyoruz. e hem kısa sürede doğur, hem daha fazla doğur hem de daha uzun yaşa. bu gidişle yakında aslan, kaplan yemek bulamayacak. sayıları daha hızlı artıyor, onlar artarken yedikleri zebra sayısı da artıyor ama zebra istenilen düzeyde artmıyor.

böyle bir sistemin devamlılığı yoktur, yakında zebrası, impalası, karacası biter, aslanlar da birbirini yemeye devam eder. buradan aslana, kurda, çakala, leopara, pumaya söyleyecek lafım yok. en nihayetinde ekmeğinin peşinde olan hayvanlar, aman zebra yeme desen anlayacak halleri yok. o zaman, bilim dünyasını göreve çağırıyorum; geç olmadan bir önlem alın! yarın aslan çıkıp da “abi zebra bitti şimdi ne yiyelim?” derse kimse kapıma gelmesin. bilimsel veriler yukarıda, okuyun gerekli adımları atın.

akşama kadar ottan boktan araştırma peşinde koşup büyük memelerin erkekler üzerindeki etkilerini araştıracağına, bu doğanın aksayan yönlerine bir el at. aldığın paranın hakkını ver. memeyle, götle bilim olmuyor öyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder