12 Ağu 2011

birey olduğunu fark eden çocuğun yaşattırdıkları


ergenlik dönemi falan hikaye diyorum dinleyen yok, çocuk denen canlının 4-5 yaşındaki halinden allah esirgesin hepimizi. ergenin ağzına iki tane vurabiliyorsun, odana çık cezalısın diyebiliyorsun, okuldan alıp sanayiye işe verebiliyorsun. oysa birey olduğunu farkına varmaya başlayan 4 yaşındaki tuhaf şeye ne yapacaksın? dövsen dayaktan anlamıyor, rencide etsen umurunda olmuyor, e zaten iş başı yapacak durumda değil, mal gibi saçma sapan azarlarla, inatlaşmalarla ömrünü yiyor fark edemiyorsun.

bu çocuk psikologlarının da çocukları falan yok sanırım ya da doğduğu andan itibaren öyle bir yetiştiriyorlar ki çocuk birey olduğunu fark edene kadar üniversite yaşına gelmiş oluyor. arkadaş birey olduğunu fark etmek ne kadar zor olabilir ki? hadi diyelim bunun farkına vardın bunu neden bana ispatlamaya çalışıyorsun? lan daha dün sıçtığım boksun 35 yaşındaki adamla neyin yarışını yapıyorsun, neyin mücadelesini veriyorsun? ben senin birey olduğunu kabul etmeye hazırım, çık gel, ben birey oldum de, aha bunlar da kurallarım de oturalım konuşalım. illaki uzlaşmaya varırız ama ispat edeceğim diye perdeye mürekkep dökmek, halıya sıçmak da neyin nesi?

psikologa gidiyorsun “bu halıya sıçıyor” diyorsun, “bu yaşlarda normal birey olduğunun farkına varıyor ve bunu size ispat etmek istiyor” diyor. ya allah aşkına halıya sıçmak neyin ispatı? birey oldum diye halıya sıçan yarın ergen olunca ağzıma sıçmaz mı? bunun bir çaresi olmamalı mı? o birey olacak ceremesini ben çekeceğim, halıdan bok kazıyacağım.

arkadaş puro-penis ilişkisi aklıma yatıyor da, birey olmak-halıya sıçmak ikilisini bir türlü denk düşüremedim kafamda. doktorda sıkıntı var sanırım, ben yine annemin öğütlerine döneyim anasını satayım. şunca yıllık bireyim, bir kere halıya sıçmak gelmedi aklıma arkadaş!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder