8 Ara 2010

polis eğitiminde pitbul yaklaşımı


türkiye dışındaki bir takım ülkelerde, mesela güney amerika ülkelerinde, afrika ülkelerinde falan, ama türkiye yok aralarında burası önemli, yaygın şekilde kullanılmakta olan polis eğitimi yaklaşımıdır.

bu yaklaşıma göre, 2 haftalık teorik eğitimini tamamlayan polisler, asgari 5 azami 12 kişilik gruplar halinde, bir toplu iğne deliği kadar bile ışık sızmayan bir odaya kapatılır. 2 günde bir beslenen polisler bu halde 1 ay süresince odada tutulur. daha sonra yemek verme süresi 3 günde bir olacak şekilde değiştirilir. aynı anda polislerin karanlık odalarına günde iki defa olacak şekilde “parasız eğitim”, “demokratik bolivya”, “insanca yaşam”, “eşit paylaşım”, “hakça bölüşüm”, vb. sloganlar atan taze üniversite öğrencileri verilir. açlıktan, yorgunluktan ve karanlıktan gözü dönmüş, zaman kavramını yitirmiş polisler bu taze bedenleri hunharca yıpratır. üniversiteliyi tahrip etme süresi 20 dakika ile sınırlandırılır, bu süre zamanla azaltılır.

polislerin eğitimine üniversite öğrencileri, memurlarla, işçilerle değiştirilerek devam edilir. 3 ay boyunca bu eğitime tabi tutulan polisler göreve başladıklarında ne zaman “parasız eğitim”, “demokratik bolivya”, “insanca yaşam”, “eşit paylaşım”, vb. sloganları duyarsa vay o üniversitelilerin, işçilerin, memurların haline!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder