23 Ara 2010

İnsan Gelişimini Geliştirin


tay doğuyor saat geçmiyor yürümeye başlıyor, fil yavrusu doğuyor bir yıl sonra anasını geçiyor ama insan yavrusu doğuyor kafan rahat şekilde tek başına bir yere gönderebilmen için asgari 15 yıl beklemen gerekiyor. kaplan yavruları avlanmaya başladığında, onlarla aynı gün doğan çocuk daha altına sıçıyor, anne-baba diyemiyor.

insan gelişimindeki inanılmaz mantık hatası gelişiminin çok yavaş olmasıdır. bir insan yavrusunun yürüyebilmesi için asgari 12 ay geçmesi gerekiyor, 2 yılda anca çişini söylüyor, 6-7 yıl sonra okumayı öğreniyor, vs. oysa doğduktan 1 ay sonra yürüse, 1. yılında beyin gelişimini tamamlayıp eğitime başlasa, 12 yaşında üniversiteyi bitirip, 15’inde hayata atılsa, evlense, çoluk çocuk sahibi olsa fena mı olur? hayattan aldığı keyif katlanır. düşünsene 20 yaşında parası, evi, çocukları olan biri ve önünde bir aksilik olmazsa yaşayacağı 50 yılı var.

bence insan çok yavaş gelişiyor. yürümesi için bile bir yıl bekliyoruz. oysa at aynı gün yürüyor. biz niye bu kadar bekliyoruz. neden hayata geç kalıyoruz. bilim adamları insan ömrünü uzatmaya çalışacaklarına gelişimini hızlandırsalar, çok daha akıllıca bir iş yapmış olurlar. 150 yaşında olup da evde hapis gibi yaşayacağıma, 15 yaşında iş güç sahibi olup, hayata erken atılarak gençliğin tadını daha uzun süre çıkarmayı yeğlerim ben.

hem ebeveynler de biraz nefes alır yahu. 4 yaşında hala bizimle yatan bir insan evladı olabilir mi? hızlandırın şu gelişim evrelerini. mesela 3 haftalıkken oral faza girelim nedir yani?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder