1 Eyl 2010

karganın tilkiye siktir çekmesi


la fontaine kişisinin hayatımıza dahil ettiği yanlış bir kanıdır tilkinin kurnaz karganın salak olması yanılsaması. nereden gelir tilkinin kurnazlığı? tamamen hayvanlara özgü içgüdüsel bir davranışından. düşmanından kaçarken o büyük ve kalın kuyruğunu bir o yana bir bu yana sallar ki düşmanı şaşırsın ve peşini bıraksın. bravo tilkiye, ama bu tilkinin yapısı zaten, içgüdüsü. öğrenilmiş, edinilmiş bir davranış değil ki. ha sen bunu zaman içerisinde öğrenir, çeşitlersin o zaman derim ki tilki kurnaz, ama yok böyle birşey.

karga öyle mi oysa? kuşlar dünyasının en zeki hayvanlarıdır. kargaların kedilerden bile daha zeki olduğu kanıtlanmıştır. gelin şu kısa anekdota bir göz atalım. japonya'nın sendai şehrinde fındığa benzer kabuklu bir ağaç yemişi yetişmektedir. ancak bu yemişin kabuğu öyle serttir ki kargalar gagaları ile kıramamaktadırlar. peki, papağanlarla akraba olan ve beyninin yüzde otuzunu kullanabildiği söylenen bu kuşlar nasıl bir yöntem bulmuşlardır?

daldan koparttıkları yemişleri yaya geçidi ve trafik ışığı olan mekana bırakırlar. elbette bir araba ya da motorlu taşıt bu yemişin üzerinden geçecek ve kabuğu kıracaktir. yemiş ezildikten sonra gerisi kolay, zira yayalar için yeşil ışık yanacak bu arada kargada yayalarla beraber hızlı hızlı yürüyüp çerezini kapıp gidecektir.

bu nedir allah aşkına? bu nasıl bir zekadır? bu nasıl güzel bir davranıştır? işte bu bir içgüdü değildir. bu zekanın kullanımıdır. karşılaştığı soruna çözüm getirmedir. bunu neden başka yerde göremeyiz? görürüz ama farklı farklı şekillerde. siz hiç kemiği ağzına alıp yükselen ve sonra kemiği bırakarak kırmaya çalışan karga görmediniz mi? ben gördüm, bu neyin örneği? bu zekanın örneği.

şimdi bunları bilmeyen la fontaine efendi ağzında peynir ile ağacın dalında duran karganın, o peyniri kapmak isteyen tilki efendinin üç paralık oyununa kanacağına bizi inandırmaya çalışıyor. mümkün değildir. karga bu ketenpereye gelmez! peynirini efendi gibi kenara kor, şarkısını okur üstüne de peynirini yiyip yatar. tilki de kuyruğunu dolandıra dolandıra gider. hikayenin aslı bu olmalıdır. milli eğitim bakanlığı derhal gerekli girişimlerde bulunmalı ve bu hikayeyi karga lehine değiştirtmelidir.

yıllardır çocuklarımıza öğretilen tilki kurnazdır, karga salaktır fikrinin duvarı yıkılmalıdır. karga tilkiye siktir çekmeli ve kaybettiği onurunu geri almalıdır. bu karganın manifestosudur.

not: karga ile ilgili bilgiler üç farklı siteden derlenmiştir. tilkinin ne bok olduğu zaten aşikardır. paso kuyruk eleman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder