1 Eyl 2010

babanın bayram namazına 2 saat önce gitme arzusu

nedeni tam olarak belirlenememiş, yılda iki kere ramazan ve kurban bayramı namazlarında yaşanan, babanın 8'de kılınacak olan bayram namazı için saat 5'te kalkıp sizi de uyandırması ve yer bulamayız endişesinin ağır bastığı bir hezeyan içerisinde saat 6 gibi sizi evden çıkmaya zorladığı, tuhaf, histerik ve ulvi bir davranıştır.

baba, bayram sabahı öncesinde öss'ye girecek öğrenci gibi erkenden yatar. yatarken size de erken yatmanız konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmez. bir tatil gününde sabahın köründe kalkmaya alışık olmayan siz, nasıl olsa kalkarım lan ne var ki? düşüncesiyle yatağa gitmeyince, sabah saat beş civarlarında evde bir panik havası esmeye başlar. bir yandan baba, bir yandan anne varsa bir yandan küçük kardeş sürekli sıkıştırır sizi. gözünüzü açtıkça kah secdeye giden babayı kah abdest alan kardeşi görürsünüz.

içinizde daima "ulan gidiyorlar galiba kıyamadılar bana" heyecanı ve sevinci vardır, ama bilin ki bu heves hep kursakta kalır babalar için bayram namazı en önemli namazlardandır. kaçırılması düşünülemez bile. o nedenle kendisi 5'te kalkan baba sizi en geç 5.30'da uyandırmayı başarır ve 6'da evden çıkarır.

cami faslı daha beterdir çünkü 2 saat beklemek durumundasınızdır. oturmak eziyettir. kah ayağınızı toplar, kah yayar, kah bağdaş kurarsınız ama fayda etmez. erken gittiğim bayram namazlarından 2'sini uyuya kaldığım için, 3'ünü de bacaklarım uyuştuğu için ayağa kalkamadığımdan dolayı kılamadım. ama babam asla pes etmedi. hala yanında olursam bayram namazlarına yer kalmaz diye 2 saat öncesinden gidiyoruz. bu yaşıma geldim "doluyuz arkadaşım" diye cami kapısından çevrilen bir cemaat-ı müslim görmedim arkadaş, bu ne yahu?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder