21 Eyl 2010

annelerin eve alınan çikolataları saklama dürtüsü

annelerin, genellikle bayramlarda alınan veya eş dost tarafından ziyarete gelinirken getirilen çikolataları saklamaya yönelik olarak geliştirdikleri dürtüdür. bu saklama işleminin gayesi çikolatanın evin çocuğu tarafından bir gün içerisinde hunharca yenilmesinin önüne geçmektir.

bu davranışı büyük annelerimizde kıtlık yıllarından kalma bir davranış olarak genellemek mümkünken, bu yılları görmemiş olan annelerimiz için bu dürtünün kaynağını annelerinden gördükleri davranışı tekrar etme davranışı ya da evin çocuğunun azman olması durumu ile açıklamak mümkündür.

çoğunlukla saklanan çikolata çocuk tarafından on dakikalık bir araştırma neticesinde bulunur, bunu anne de bilmektedir burda amaç çocuğa "bunu saklıyorum çünkü senin çok yemeni istemiyorum" mesajı vermektir ki çocuk bu mesajı bilinçaltında alır ve kendince farkedilmeyecek kadar bir miktarını yedikten sonra çikolatayı yerine koyar.

çikolatanın hiç tüketilmesini istemeyen annenin sakladığı çikolatayı bulmak mümkün değildir! ya çok özel bir yeri vardır ya da sizin bakmayı aklınıza dahi getiremeyeceğiniz yerlere koyarlar.

ne olursa olsun, ister çikolata bulunsun ister bulunmasın önemli olan arama sürecindeki her an "aha buldum galiba lan" hissinin zirvelerinde gezmektir. o anlarda salgılanan yoğun adrenalin hissini şu yaşıma geldim hala yakalayabilmiş değilim.

(salondaki büfenin üstüne bakın!!)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder