29 Ağu 2010

dünya haritasında rakamla gösterilen ülke olmak

son zamanlarda yaşanılan bölünmeler yüzünden dünya üzerindeki ülke sayısı hızla artarken buna karşın ülkelerin yüzölçümleri küçülmüş, ortaya onlarca minik ülke çıkmıştır. işte bu yüzdendir ki dünya haritasında artık birçok ülke yüzölçümleri yetmediği için harita üzerinde rakamla gösterilmekte ve altta hangi rakamın hangi ülkeye karşılık geldiği yazmaktadır. avrupa ve asya kıtasında çok sık, afrika kıtasında ise yer yer görülen bir uygulamadır bu. amerika ve avustralya kıtasında ise hiç yok gibidir. burada hüzün vardır, keder vardır, mesela ertireli bir çocuk haritaya bakarken ülkesinin isminin yazması gereken yerde "15" rakamını görünce hüzünlenmektedir. hayır 1, 2 falan olsan neyse ama 15 sanki sonuncu gibi, kimsenin umrunda değilmiş gibi.

aslında sıralama gelişmişlik düzeyine göre yapılmıyor mesela isviçre "12", yunanistan "22" ile gösterilmiş ama gel de sen bunu bu çocuğa anlat, o tazecik beynine ülkesinin aslında 15. olmadığını izah et. haritada rakamla gösterilen ülkelerin ilkokullarında büyük sıkıntı var bunu görmezden gelemeyiz. bu hissiyatla büyüyen çocukların ileride başarılı bireyler olmasını bekleyemeyiz. derhal haritalardaki karakter puntoları küçültülmelidir, küçültülmelidir ki her ülkenin adını toprağının üzerine yazabilelim.

ama lichtenstein bunu beklemesin bizden, hem el kadar toprağın olsun hem dünyanın yarısı seninmiş gibi ismin olsun. yok öyle, lichtenstein ömür boyu rakam olarak kalmaya devam edecektir. ama eritre'nin kaderini değiştirebiliriz misal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder