4 Eyl 2009

KİM GÖRDÜ?!
Kim Gördü?
Sevgiliyle buluşma gibi oldu aşk-ı memnu’nun dönüşü. Tatili iyi değerlendirip kapkara olmalarının dışında gerilim, heyecan, entrika, mallık hepsi kaldığı yerden devam ediyor. Sıkmadan, yormadan, gererek, bu kadar da olmaz dedirterek sürüp gidiyor. Hiç şüphe yok ki yeni sezonun bu ile bölümünde herkes geçen sezon finalinden kalma soruya cevap bulacağını düşünüyordu, Bihter ile Behlül’ü serada sevişirken gören kimdi? Bir aşk-ı memnu uzmanı olarak verilen ipuçlarını, yaşanılan anları son derece iyi analiz ederek bir sonuca ulaşmam mümkün oldu. Şimdi seradaki sevişmeyi kimin görmüş olabileceğini gelin hep beraber irdeleyelim.

BEŞİR
En kuvvetli adaydı, çünkü kitabın orijinaline göre Bihter ile Behlül’ü yakalaması gereken kişi Beşir. Peki dün izlediğimiz bölüm bize bu kişinin Beşir olabileceğine dair ipuçları veriyor mu? Evet veriyor. Bir kere herkesin dikkatinden kaçan durum Beşir’in rahatlığıdır. Sanki üzerinden tonlarca yük kalkmış gibi huzurlu, rahatlamış. Düşünceli görüyoruz Beşir’i her sahnede ama yüzündeki ve sesindeki huzur dikkatlerden kaçmıyor. Matmazel’in evindeki sahnede Beşir’in Nihal’e bakışını ve dudağına kondurduğu ufak tebessümü dikkatli gözler kaçırmamıştır. Bu ne anlama geliyor diye düşünebilirsiniz. Bunun tek anlamı vardır Beşir Behlül ile öpüştüğünü sandığı kişinin aslında Nihal olmadığını öğrenmiştir! Nasıl mı? Tabii ki serada yaşanan sevişme sahnesine tanık olarak. Orada sevişenlerin Behlül ve Bihter olması Beşir’i rahatlatmıştır, biricik sevdiği Nihal hala kendisine helaldir. Behlül Bihter’i yiyormuş sikinde değildir Beşir’in onu başkaları düşünsün. Zaten verilen saksı ayrıntısı direkt olarak Beşir’i işaret etmek için konulmuştur o sahneye. Çünkü Bihter & Behlül sevişmesine kendisini geri atacak kadar şaşıracak tek kişi Beşir’dir; Matmazel’in, Firdevs Hanımın böylesin abartı bir tepki vermesi normal değildir. O halde seradaki sevişme sahnesine tanık olan kişi Beşir’dir (!?)

NİHAL
Bihter kan ter içinde seradan fırlayıp, patika yol üzerinden eve dönerken sera ile evin bahçesini ayıran kapının önünde Nihal ile karşılaştı. Karşılaştıkları andaki Nihal’in yüz ifadesi kesinlikle tam olarak “ee nasıldı, iyi miydi?” ifadesiydi. Gülümsemesindeki kıvrımlar bile her şeyi gördüm dedirtecek cinstendi. Ancak eğer Bihter cici annesi, Behlül’de aşık olduğu amca çocuğu olmasaydı. Eğer serada olanlara tanık olsaydı Nihal Bihter’in karşısına çıkamazdı, odasına kapanır ve ağlama krizleri geçirirdi. Onun böylesini bir yükü kaldırması mümkün değil. Sevdiği adamı sevmediği cici annesi ile serada sevişirken görürse Nihal oraya yığılır kalır. Yani seradaki aşk saatlerini Nihal’in görmüş olması mümkün değildir. Eğer görüp de o şekilde davrandıysa bu senaristlerin bize büyük bir fake’i olur ki dadından yinmez.

MATMAZEL
Dizi senaristlerinin Firdevs hanım ile birlikte üzerinde en çok yoğunlaştıkları kişi. Her hareketi, Bihter’e her bakışı, her lafı sanki serada yaptıklarını biliyorum der gibiydi. Verilen küçük ipuçları şüpheleri tamamen Matmazel’in üzerine çekmek için kurgulanmış şeylerdi.

Nihal- ne o matmazel ellerin buz gibi, üstelik titriyorsun da
Matmazel – (Bihter’in gözlerinin içine bakarak) yok bir şey üşüdüm biraz…

Sadece bu diyalog ve bakışlar ve dahi ardından odaya giderlerken Nihal ile birlikte Bihter’e attığı son bakış tam “i know what you did in the greenhouse” der gibiydi. Zaten serada olanları görünce saksı devirecek kadar tepki verebilecek ikinci insan Matmazel’dir. Her ne kadar böyle bir şeyi her an bekliyor olsa da yine de hafifçe sarsılması sürpriz olmaz. Ancak tüm bu saydıklarımız Matmazel’in normal haline ait şeylerdir. Matmazel Bihter ile Behlül arasında bir şeyler olduğundan bayağı zamandır şüpheleniyor ve bu sebeple Bihter & Behlül ikilisine bakışı hep bu minvalde oldu. Yani dün akşamki bakışların hepsi aslında olağan matmazel bakışları, hiçbir yenilik yok. Matmazel’in dün akşam sergilediği şüpheci davranışların temelinde kocası Adnan yattığı halde, Behlül ile bahçede yalnız kalmayı göze alan Bihter’e bir öfke yatmaktadır. Matmazel Bihter’e kızmıştır, ona ilişkin şüpheleri artmıştır, bir iş çevirdiğinin artık iyiden iyiye farkına varmıştır ama serada olanları görmemiştir. Matmazel’in dünkü tepkilerinin ne kadar normal olduğunu bu dizinin şifre kırıcıları zaten bilmektedirler, ancak yine de o kadar açık kapı bırakılmıştır ki sonuçta gören kişi Matmazel çıkarsa kimsenin şaşırmayacağı aşikardır.

FİRDEVS HANIM
Dün gece diziyi izleyenlerin %90’ı seradaki olayları gören kişinin Firdevs hanım olduğu fikrinde birleşti. Evet görenin Firdevs hanım olduğu yönünde birçok işaret ve ipucu verildi. En son tuvalet masasının üzerine bırakılan küpe de işin finali oldu ve yargıları kesinleştirdi. Ancak dikkatli bakan gözler birbirinden kopuk olarak verilen bu ipuçlarının hepsinin çürütülebilir olduğunu görecektir. İpuçları kopuk kopuk sahnelerde verilmiştir, ama mesela Firdevs hanımın sevişmenin ertesi günü 1 saatliğine nereye gittiği kimseni dikkatini çekmemiştir? Firdevs hanımın neden ağladığı üzerinde kimse kafa yormamıştır. Ne yani Firdevs kızını sevişirken gördü diye mi ağladı? Güldürmeyin beni, eski bölümleri bir kafanızda canlandırın, çiftlikteki ahırlarda Bihter ile Behlül konuşurlarken, biraz biraz aşklarından bahsederlerken Firdevs hanımın yüzündeki ifadeyi hatırladınız mı? Kadın neredeyse mutlu olmuştu yahu! Şimdi ne oldu, seviştiler diye ağladı!! Böyle bir şey mümkün değildir. Firdevs hanımın ağlaması ile ertesi günü apar topar dışarı çıkması arasında bir bağlantı vardır ve bu bağlantı önümüzdeki günlerde belli olacaktır ama kesinlikle sevişmeyi görmüş olması ile ilintili değildir. Evet kabul en büyük adaylardan birisidir Firdevs hanım, ancak Firdevs’in saksıyı devirmesi olanaksızdır. Firdevs gibi bir kadının bu kadar abartı bir tepki vermesi mümkün değildir. O böyle bir sahne görürse, biraz bakar emin olduktan sonra arkasını döner ve gider. Hatta kanıt olsun diye foto alması bile mümkündür, o derece sakin kalabilir yani. Ancak bahçede bulunduğu zaman dilimi, hareketlerindeki ani değişiklik, kızına karşı duyduğu öfke falan birleşince seradaki sevişmeyi görenler listesinde Firdevs hanım Beşir’in ardından ikinci sıradaki yerini alıyor. Küpeyi kimin koyduğunu önümüzdeki bölümde öğreneceğiz ama o küpeyi oraya koyan Firdevs hanım çıkmazsa şaşırmayın, o ise de şaşırmayın çünkü Bihter’in ikinci gidişinde onu takip ederek seraya gitmiş ve küpeyi o zaman almış olabilir, küpeyi bulması sevişmeyi gördüğü anlamına gelmez.

ADNAN
Değil serada, Bihter bu uyurken yatağın yanında sevişse bu Adnan yakalayamaz. Bu birazda yapı meselesi adamda tilki gibi bir zeka ama mal gibi bir anlayış var. sevişmeyi gören kişi Adnan olsa idi hemen anlardık

-bihteeer sen misin?
-ee e evet geliyorum bekle
-çabuk, çıplak mısın sen üşüteceksin!
-yok, biraz sıcaklamışım da ondan
-yanında biri mi var senin?
-Behlül var ne yapıyorum diye bakmaya gelmiş, o da merak etmiş
-aferin ona, oğlum benim…

Böyle olsaydı kaçınız şaşırırdınız??.


"Bu kadar yazmışsın sonuç nedir?" diyecek olursanız;

1 numaralı aday: BEŞİR
2 numaralı aday: FİRDEVS HANIM
3 numaralı aday: MATMAZEL
sürpriz: NİHAL
plase: KEDİ
paralel evrende olunsa: ADNAN

1 yorum:

  1. Bloğunuzu uzun zamandır takip etmekteyiz ve arkadaşlarımızla paylaşım içindeyiz.Böyle bir blog oluşturdugunuz için teşekkür ederiz. Kiralık jet firması olarak başarılarınızın devamını bekleriz.

    YanıtlaSil