15 Mar 2009

doğum günü hediyesi vermede alternatif yaklaşım


Doğum günü hediyesi seçmek, kişinin beğenisine sunmak ve alınan geri bildirimi sindirmek başlı başına bir problemler yumağıdır. Özellikle erkekler için son derece sancılı ve yorucu bir süreçtir. Kız arkadaşı, sevgilisi, vs. olan erkekler bu noktada biraz daha şanslıdır, çünkü alınacak hediyenin seçiminde kesinlikle belirleyici bir rol üstlenmezler sadece kendi paylarına düşen maddi kısmı karşılamaları yeterlidir. Ancak, tek tabanca takılan erkekler doğum gününe bir ay kala düşünmeye başlarlar ve en sonunda bir çiçek, bir parfüm, bir kitap veya dvd film ile yetinirler. bu dörtlünün dışına çıkabilmiş erkek sayısı son derece azdır ki onlar da biblo veya oyuncak bebek arasında gidip gelirler.

Bu yazıya konu olan alternatif yaklaşım "ego tatmini" hediyesidir. Tamamen ücretsiz ve son derece kıymete geçecek bir hediyedir. İşleyişi ve uygulanması da son derece basittir. Tek şart bu hediyeyi vereceğiniz kişiyi iyi tanıyor olmanızdır. Atmanız gereken birkaç adım vardır ve gerisi tamamen düzlüktür. Öncelikle bu hediyeyi vereceğiniz kişinin ilgi alanlarını dikkatlice belirleyin, kitap okumak, sinemaya gitmek gibi ikinci planda olduğu değil, gitar çalmak, şarkı söylemek, şiir yazmak gibi birinci planda olduğu aktivitelere yoğunlaşın. Kişinin bu aktivitelere harcadığı zamanı, varsa aldığı kursları dikkatlice inceleyin. Zaten uzun süreli bir arkadaşlığınız varsa bunlar bilmeniz olasıdır ama arkadaşlığınız bunları öğrenecek kadar ileri değilse bunları öğrenmeye mesai harcayın.

Bu hediyeyi vereceğiniz kişi kız ise vücut ve yüz güzelliği, incelik, zarafet, dürüstlük, arkadaşlara verilen değer, vb. konulara ayrı bir özen gösterin. Gerekirse vereceğiniz "ego tatmini" hediyesine ek olarak yardımcı ufak bir hediye almayı da ihmal etmeyin. Hediyeyi vereceğiniz kişinin davranış biçimlerine de hakim olmaya gayret gösterin. Toplum içindeki çıkışlarına, alkol alımıyla birlikte değişiklik gösteren karakter yapısına, övgülere karşı aldığı tutuma dikkat edin ve bunları analiz edin. Mesela son derece şakacı bir arkadaşınıza, 2 bardak bira içmişken bu hediyenin verilmesi sizce nelere yol açabilir? bunu düşünün. Bu anları simüle edin ve sonuç çıkarın.

bu kadar konuştuk ama hediyeyi açıklamadık, hediyemiz kişinin egosunun tatmin etmeye yönelik övme hareketleri bütünüdür. Doğum günü olan kişiyi o gün içerisinde sürekli olarak başarılarıyla, insani yönüyle, sevgisiyle, arkadaşlığıyla, yapmaya çalıştıklarıyla övmek olarak özetlenebilecek bir hediyedir. İlk bakışta "yağcılık" olarak algılanabilir fakat bu hediyeyi vereceğiniz kişinin yukarıda saydığımız yönlerine iyi çalışırsanız, yapacağınız övgünün altını doldurabilirseniz mükemmel bir hediye olacaktır. Arkadaşınızın egosu hiç olmadığı kadar tatmin olacak ve kendine güveni gelecektir. Kolay bir hediye değildir, herkesin harcı değildir ama değeceğini düşündüğünüz birisine yapıldığı takdirde ikinizin de mutlu olmasını sağlayacak bir hediyedir.

Bunu bir düşünün, bakın çevrenize, bu hediyeyi vermeye değer gördüğünüz kaç kişi var? bir, iki? durmayın şimdiden onları çalışmaya başlayın. Bir sonraki doğum günlerinde onları kendine getirecek, özgüven ile dolduracak ve yapmak istediklerine dört elle sarılmasını sağlayacak bir hediye ile onurlandırın. Bir defalığına "bu adam varya bu adam, gitarı konuşturuyor" deyin. Ne kaybedersiniz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder