15 Mar 2009

Barack Obama'nın Türkiye ziyareti


Hillary Clinton'un ülkemize yaptığı ziyerette söylediği ve 6-7 nisan tarihlerinde gerçekleşmesi düşünülen bir ziyerettir bu. Muhtemelen afganistan'a daha fazla askeri güç yollamamızdan tutun da İsrail-Hamas çatışmasına, İran'a, Kuzey Irak'a, küresel ekonomik krize kadar birçok konu konuşulacaktır ama ne benim siyaset birikimim bunları yazmama izin verir ne de yazabilecek olsam da bunları yazarım, burada bulunuş amacım azıcık eğlence. O sebeple gözüm bu ziyarette beni ilgilendiren bir noktaya takıldı. Obama Türkiye ziyaretinde meclis'te yapacağı konuşmaya ek olarak bir televizyon programına katılarak Türk halkına da hitap etmek istiyormuş.


İşte bu noktada Barack Obama'ya yardımcı olması için ona birkaç öneri sunma gereği hissettim. İnşallah burayı bulup okur da Türkiye ziyareti daha verimli geçer.


1. Beyaz Show: Türkiye'ye gelen ünlülerin birçoğunun tercih ettiği programdır. Josh Holloway'dan, Carmen Electra'ya kadar çeşit çeşit ünlü bu programın konuğu olmuştur. Beyaz hiç ingilizce bilmemesine rağmen sırf ingilizce bilmemesi üzerinden espriler yaparak programı götürmektedir. Kendisine tavsiyem Beyaz Show'u tercih ederse rahat kıyafetler giymesi ve yanında sağlam bir veya iki tercüman bulundurmasıdır. Beyaz muhtemelen Obama'yı tek konuk olarak almayacaktır, yabancılar konusunda uzman olan Didem Erol ve bir adet oryantal olması büyük olasılıktır bundan dolayı oryantal dans çalışması ve yanında boncuk işlemeli mendil bulundurması iyi olacaktır. Telefonla katılımın olduğu programda kimsenin kendisine soru sormamasını sineye çekmelidir ya da burcunu, sevdiği yemekleri, uğurlu sayısını tekrar ezber etmelidir. Beyaz'ın programda 17 kere "pardon üstünüze de tükürdüm ama ehohohohoh" esprisi yapmasına hazırlıklı olmalıdır. Son olarak sözüm yakın korumalara programın sonuna doğru Beyaz'ın elinde beyaz bir boru göreceksiniz, sakın korkmayın tehlikeli birşey değil, helyum gazı borusudur o. Beyaz hala sesi inceltmenin veya kalılaştırmanın komik olduğu inancındadır, Obama ince sesiyle "world peace" desin bizler de gülelim hepsi bu.


2. var mısın yok musun: Kimler gelmedi ki bu programa? 50 cent, Christina Aguilera, Adriana Lima, Cem Yılmaz...Obama'nın da ilk tercihi Acun olabilir. Hem geniş bir kitleye hitab etmesi hem de sonuçta kazanılan paranın hayır işlerinde kullanılıyor olması gibi sebeplerle bu program tercih edilebilir. Tek sorun Obama'nın bir program için 6 saatini ayırıp ayıramayacağıdır. Eğer ayırırım derse en güzel seçenek var mısın yok musun'dur. Gerek Hamdi bey ile diyaloglarında vereceği mesajlar, gerek Acun'un mükemmel ingilizcesi ile afallayacağı dakikalar ve gerekse de Hekim Abi'nin çıkışları ile program çok keyifli geçecektir. Tek handikap Obama'nın seçeceği kutunun içindekidir. Korumalara dahi gösterilmeyecektir bu sebeple içinden gerçekten de büyük(!) çıkabilir.


3. Disco Kralı: En riskli programlardan biridir. Okan'ın çıkışları Obama'yı terletebilir. Okan'ın ikide bir "ahahargggahhhhhhh" diye bağırması bir koruma terörüne yol açabilir. Bu sebeple programa katılmadan önce FBI profil analizcilerinin Okan'ı iyi çalışmaları şarttır. Okan muhtemelen konuğu için bir medya arkası yapacaktır, burada clinton, bush gibi eski başkanların gafları gösterilebilir, Obama'nın ekibinin bunları iyi izlemesi gereklidir çünkü Okan bu araya bir iki Obama karesi de sıkıştırabilir. Programın tek handikapı gece 4 gibi bitmesi olabilir.


4. Haydi gel bizimle ol: Programın en eksi yönü Aysun Kayacı'dır. Obama Aysun'un dudaklarından çekinebilir. Müjde Ar'ın soracağı eşi ile ilgili mahrem sorular Obama için rahatsız edici olabilir onun için Müjde Ar'ın önceden uyarılmasında fayda vardır. Bir de gelen konuğun stüdyodaki konuklara arkası dönük oturtulması, programın daha çok konuk değil de sunucular eksenli olması bir sorun olabilir zira adam Türk halkına hitab etmek için gelip onlara "sizinle kıçımla konuşuyorum" mesajı vermek istemez.


5. 90 dakika: Hıncal var olmaz, gülüşü bir saldırı olarak algılanabilir. Hıncal zaten yeni ameliyat oldu korumanın birinin eli kaysa maazallah...Bir de Haşmet'in sürekli olarak söze girememesi Obama'yı bile çileden çıkarabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder